Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG11AN
D38999/26MG11AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG11AN
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MG11AN.pdf
Availability of D38999/26MG11AN
QUANTITY
D38999/26MG11AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG11AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG11AN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG11AN
Related LinksD38999/, D38999/26MG11AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG11AN Details Description
Related parts for D38999/26MG11AN
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PLUG NEMA L14-20 WATERTITE datasheet.pdf
CONN ADAPTER 19P-19P F-M PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 21 OLIV datasheet.pdf
LJT 23C 21#20 2#16 SKT PLUG datasheet.pdf
390UF 30V 9.53X55.5 AXI datasheet.pdf