ITT Cannon, LLC D38999/26MG41HB
D38999/26MG41HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG41HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS CABLE PIN
Datasheet Download
D38999/26MG41HB.pdf
Availability of D38999/26MG41HB
QUANTITY
D38999/26MG41HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG41HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG41HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG41HB
Related LinksD38999/, D38999/26MG41HB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MG41HB Details Description
Related parts for D38999/26MG41HB
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
GUIDE FRAME LONG TYPE INC BAS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
350 TB SOC CLOSE RA THR datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf