Amphenol Aerospace Operations D38999/26MG41SN
D38999/26MG41SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MG41SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MG41SN.pdf
Availability of D38999/26MG41SN
QUANTITY
D38999/26MG41SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MG41SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MG41SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MG41SN
Related LinksD38999/, D38999/26MG41SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MG41SN Details Description
Related parts for D38999/26MG41SN
FIXED IND 2.2UH 380MA 700 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 40A SOP-8 ADV datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT datasheet.pdf
IC MCU ARM 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
E2 DIE OF 190270233 datasheet.pdf
CAP ALUM 770UF 250V SCREW datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf