Microchip Technology PIC24F16KA304-I/PT
PIC24F16KA304-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC24F16KA304-I/PT
Brief Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC24F16KA304-I/PT.pdf
Availability of PIC24F16KA304-I/PT
QUANTITY
PIC24F16KA304-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC24F16KA304-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC24F16KA304-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesGetting the Lowest Current Consumption from a PIC24F MCU
Bluetooth Audio Development Platform
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC24FV32KA304 Errata Datasheet Revision 12/Nov/2013
Bond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 10/Aug/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size16-Bit
Speed32MHz
ConnectivityI²C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O39
EEPROM Size512 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 16x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC24F16KA304-I/PT
Related LinksPIC24F16K, PIC24F16KA304-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC24F16KA304-I/PT Details Description
Related parts for PIC24F16KA304-I/PT
FIXED IND 39UH 280MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf