Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH21HN
D38999/26MH21HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH21HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MH21HN.pdf
Availability of D38999/26MH21HN
QUANTITY
D38999/26MH21HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH21HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH21HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH21HN
Related LinksD38999/, D38999/26MH21HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH21HN Details Description
Related parts for D38999/26MH21HN
IC CLOCK CONDITIONER PREC 48LLP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
PLUG 7POS 80 DEG GRY/RED 4.0-5.2 datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 GRN,RED,YLW DIFF datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X28X0.8" GREY 1/PR datasheet.pdf
RES SMD 1.91KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TOOL DF62 ACCESSORY datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf