ITT Cannon, LLC D38999/26MH21JA
D38999/26MH21JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH21JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS CABLE SKT
Datasheet Download
D38999/26MH21JA.pdf
Availability of D38999/26MH21JA
QUANTITY
D38999/26MH21JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH21JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH21JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH21JA
Related LinksD38999/, D38999/26MH21JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MH21JA Details Description
Related parts for D38999/26MH21JA
TRIMMER 100K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 6POS VERT KEY-Y 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
OSC SO 250.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.020" (0.50mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf