ITT Cannon, LLC D38999/26MH53HE
D38999/26MH53HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH53HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS CABLE PIN
Datasheet Download
D38999/26MH53HE.pdf
Availability of D38999/26MH53HE
QUANTITY
D38999/26MH53HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH53HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH53HE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH53HE
Related LinksD38999/, D38999/26MH53HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26MH53HE Details Description
Related parts for D38999/26MH53HE
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
IC QUAD DIFF COMPARATOR 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER F4 .4MM 30POS SMD datasheet.pdf
LABEL POLY ON SHEETS 1.5"X0.25" datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf