Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH53PA
D38999/26MH53PA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH53PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MH53PA.pdf
Availability of D38999/26MH53PA
QUANTITY
D38999/26MH53PA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH53PA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH53PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH53PA
Related LinksD38999/, D38999/26MH53PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH53PA Details Description
Related parts for D38999/26MH53PA
RES ADJ 8.0 OHM 300W 10% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 2POS VERT datasheet.pdf
CONN FERRULE 18AWG WHITE datasheet.pdf
DSUB 8W8 F SOD datasheet.pdf
LOOP WHITE 3/4" X 50YD X 0.11" datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf