Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH53PNLC
D38999/26MH53PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH53PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MH53PNLC.pdf
Availability of D38999/26MH53PNLC
QUANTITY
D38999/26MH53PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH53PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH53PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH53PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26MH53PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH53PNLC Details Description
Related parts for D38999/26MH53PNLC
RES SMD 23.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
BOA 18DB DW SC/APC datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.87 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 220V datasheet.pdf
CAP CER 7PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 68MH 18MA 510 OHM TH datasheet.pdf
INSERT MALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf