Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH53SA
D38999/26MH53SA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH53SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MH53SA.pdf
Availability of D38999/26MH53SA
QUANTITY
D38999/26MH53SA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH53SA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH53SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH53SA
Related LinksD38999/, D38999/26MH53SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH53SA Details Description
Related parts for D38999/26MH53SA
IDC CABLE- ASC20G/ AE20M / ASC20 datasheet.pdf
EMITTER IR 890NM 50MA T-1 datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
IC XLATOR TO LVTTL 13BIT 28TSSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS 3.5MM datasheet.pdf
SHEET PLYMR 19.1X101.6MM 5/PK datasheet.pdf
64 WEB CLIENT datasheet.pdf
RF ABSORBING SHEET IBF FLEXIELD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 15POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf