Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH55JN
D38999/26MH55JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH55JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MH55JN.pdf
Availability of D38999/26MH55JN
QUANTITY
D38999/26MH55JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH55JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH55JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH55JN
Related LinksD38999/, D38999/26MH55JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH55JN Details Description
Related parts for D38999/26MH55JN
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP 5L datasheet.pdf
CONN CAP FOR SIZE 20 PLUG datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 10POS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN FPC VERT 14POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf