Amphenol Aerospace Operations D38999/26MH55PN
D38999/26MH55PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MH55PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MH55PN.pdf
Availability of D38999/26MH55PN
QUANTITY
D38999/26MH55PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MH55PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MH55PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MH55PN
Related LinksD38999/, D38999/26MH55PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MH55PN Details Description
Related parts for D38999/26MH55PN
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY W GUIDES datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK SPDT SLOW ACT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 72 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1304 WHITE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 630VDC RDL datasheet.pdf