| Internal Part Number | EIS-LTC2285CUP#PBF | |
| Featured Product | High Speed ADCs | |
| Standard Package | 40 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Number of Bits | 14 | |
| Sampling Rate (Per Second) | 125M | |
| Number of Inputs | 2 | |
| Input Type | Differential, Single Ended | |
| Data Interface | Parallel | |
| Configuration | S/H-ADC | |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 | |
| Number of A/D Converters | 2 | |
| Architecture | Pipelined | |
| Reference Type | External, Internal | |
| Voltage - Supply, Analog | 2.85 V ~ 3.4 V | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.85 V ~ 3.4 V | |
| Features | Simultaneous Sampling | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 64-WFQFN Exposed Pad | |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | LTC2285CUP#PBF | |
| Related Links | LTC2285, LTC2285CUP#PBF Datasheet, Linear Distributor | |
 | 1706180000 | TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM | datasheet.pdf | |