Bourns Inc. PM1608S-3R3M
PM1608S-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
PM1608S-3R3M
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 1.6A 55 MOHM SMD
Datasheet Download
PM1608S-3R3M.pdf
Availability of PM1608S-3R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM1608S-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1608S-3R3M
Internal Part NumberEIS-PM1608S-3R3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1608S
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating1.6A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)55 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant120MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max)0.115" (2.92mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1608S-3R3M
Related LinksPM1608, PM1608S-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1608S-3R3M Details Description
Related parts for PM1608S-3R3M
CONN 10POS2MM IDCSOCKET GLDW/SR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 1.5A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HEADER 27POS .100" GOLD datasheet.pdf