Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ19BB
D38999/26MJ19BB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ19BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26MJ19BB.pdf
Availability of D38999/26MJ19BB
QUANTITY
D38999/26MJ19BB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ19BB
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ19BB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ19BB
Related LinksD38999/, D38999/26MJ19BB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ19BB Details Description
Related parts for D38999/26MJ19BB
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 43 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LABEL 3X2" RED ON WHITE 50/PK datasheet.pdf
IC FPGA 268 I/O 388BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
HDC HTC F C/W 3/4 TO 1/2 ADAP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf