Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ43JA
D38999/26MJ43JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ43JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26MJ43JA.pdf
Availability of D38999/26MJ43JA
QUANTITY
D38999/26MJ43JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ43JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ43JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ43JA
Related LinksD38999/, D38999/26MJ43JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ43JA Details Description
Related parts for D38999/26MJ43JA
ICL 50 OHM 20% 1.9A 11.51MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC CTRLR POE POWERED IEEE 8TSSOP datasheet.pdf
IC NEG FLOATING PWR MGR 8SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
INLINE OFFSET PUSHER datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf