Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ43PN
D38999/26MJ43PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ43PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ43PN.pdf
Availability of D38999/26MJ43PN
QUANTITY
D38999/26MJ43PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ43PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ43PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ43PN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ43PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ43PN Details Description
Related parts for D38999/26MJ43PN
JUMPER-H1504TR/A3048A/X 8" datasheet.pdf
BOARD ROUTER DEV ZIGBEE 1MW datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20DIP datasheet.pdf
IC HEADSET AUDIO AMP 12-FLIPCHIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
MINIFIT JR BMI PMRCPT DLRW V-0 datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SHEET WHITE datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 7FT CABLE datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 15A 250V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf