Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ43PNLC
D38999/26MJ43PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ43PNLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ43PNLC.pdf
Availability of D38999/26MJ43PNLC
QUANTITY
D38999/26MJ43PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ43PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ43PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ43PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26MJ43PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ43PNLC Details Description
Related parts for D38999/26MJ43PNLC
TRANS NPN PREBIAS/PNP SOT666 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 170V I2PAK datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf