Souriau Connection Technology D38999/26MJ61HE
D38999/26MJ61HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ61HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ61HE.pdf
Availability of D38999/26MJ61HE
QUANTITY
D38999/26MJ61HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ61HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ61HE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ61HE
Related LinksD38999/, D38999/26MJ61HE Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26MJ61HE Details Description
Related parts for D38999/26MJ61HE
IC OPAMP VFB 320MHZ RRO SOT23-6 datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 80POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMB datasheet.pdf
FMBC NEO FLTR 3PH 2ST 30A 480VAC datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf