Amphenol Aerospace Operations D38999/26MJ61PN
D38999/26MJ61PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26MJ61PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26MJ61PN.pdf
Availability of D38999/26MJ61PN
QUANTITY
D38999/26MJ61PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26MJ61PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26MJ61PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MILJ
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26MJ61PN
Related LinksD38999/, D38999/26MJ61PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26MJ61PN Details Description
Related parts for D38999/26MJ61PN
TRANS NPN 50V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE 850A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf