Amphenol Aerospace Operations D38999/26SF32PALC
D38999/26SF32PALC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SF32PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26SF32PALC.pdf
Availability of D38999/26SF32PALC
QUANTITY
D38999/26SF32PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SF32PALC
Internal Part NumberEIS-D38999/26SF32PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SF32PALC
Related LinksD38999/2, D38999/26SF32PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SF32PALC Details Description
Related parts for D38999/26SF32PALC
BATTERY LITHIUM 3.6V AA datasheet.pdf
INDENT U-DIE SOLIS FLAG 8AWG datasheet.pdf
CONN TERM BLK 6POS R/A 2.5MM SMD datasheet.pdf
IC ARM9 MCU USB OTG 208TFBGA datasheet.pdf
INDICATOR NEON GREEN PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
RES 225 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf