Amphenol Aerospace Operations D38999/26SG11SN
D38999/26SG11SN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26SG11SN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26SG11SN.pdf
Availability of D38999/26SG11SN
QUANTITY
D38999/26SG11SN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26SG11SN
Internal Part NumberEIS-D38999/26SG11SN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MILG
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishStainless Steel, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26SG11SN
Related LinksD38999/, D38999/26SG11SN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26SG11SN Details Description
Related parts for D38999/26SG11SN
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 6XSON datasheet.pdf
CONN HEADR 30POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 5.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 82UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf