Souriau Connection Technology D38999/26WA35PDL
D38999/26WA35PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WA35PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 6POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WA35PDL.pdf
Availability of D38999/26WA35PDL
QUANTITY
D38999/26WA35PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WA35PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WA35PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MILA
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WA35PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WA35PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WA35PDL Details Description
Related parts for D38999/26WA35PDL
CONN TERM BLK PCB 5.0MM 44POS OR datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
IC FPGA 68 I/O 100VQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 3.83 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf