TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15HB
D38999/26WD15HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WD15HB.pdf
Availability of D38999/26WD15HB
QUANTITY
D38999/26WD15HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15HB
Related LinksD38999/, D38999/26WD15HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15HB Details Description
Related parts for D38999/26WD15HB
RES 470K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DSUB CABLE - CMP09S/AE09G/X datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf