TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15HB
D38999/26WD15HB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WD15HB.pdf
Availability of D38999/26WD15HB
QUANTITY
D38999/26WD15HB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15HB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15HB
Related LinksD38999/, D38999/26WD15HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15HB Details Description
Related parts for D38999/26WD15HB
IC MONITOR/CONTROL ANALOG 48TQFP datasheet.pdf
FUSE 100A 690V BRITISH datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 2A MPT3 datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES PLUNGER datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf