TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15JE
D38999/26WD15JE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WD15JE.pdf
Availability of D38999/26WD15JE
QUANTITY
D38999/26WD15JE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15JE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15JE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15JE
Related LinksD38999/, D38999/26WD15JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15JE Details Description
Related parts for D38999/26WD15JE
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
LS 30VDC RLLR PLNGR 5M datasheet.pdf
IC DSP 100-QFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf