TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD15PA-LC
D38999/26WD15PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WD15PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WD15PA-LC
QUANTITY
D38999/26WD15PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD15PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD15PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD15PA-LC
TERM RING NYL 22-18AWG 5/16 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 137K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf