Vishay/Dale RN65C2940BRSL
RN65C2940BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN65C2940BRSL
Brief Description
RES 294 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN65C2940BRSL.pdf
Availability of RN65C2940BRSL
QUANTITY
RN65C2940BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN65C2940BRSL
Internal Part NumberEIS-RN65C2940BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/2, RN65
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN65C2940BRSL
Related LinksRN65C2, RN65C2940BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN65C2940BRSL Details Description
Related parts for RN65C2940BRSL
CAP FILM 0.24UF 2% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CYLINDER ROD EXTENSION datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120 OHM 16SOIC datasheet.pdf