Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD15SB
D38999/26WD15SB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD15SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD15SB.pdf
Availability of D38999/26WD15SB
QUANTITY
D38999/26WD15SB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD15SB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD15SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD15SB
Related LinksD38999/, D38999/26WD15SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD15SB Details Description
Related parts for D38999/26WD15SB
CONN HEADER .100 DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V Y5V 1210 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W AB TO220-15 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
LIGHT PIPE ROUND 4MM CLEAR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf