KEMET T510X477K006AS
T510X477K006AS picture photo
Mfg. Part Number
T510X477K006AS
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T510X477K006AS.pdf
Availability of T510X477K006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T510X477K006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T510X477K006AS
Internal Part NumberEIS-T510X477K006AS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesT510
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)30 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T510X477K006AS
Related LinksT510X47, T510X477K006AS Datasheet, KEMET Distributor
T510X477K006AS Details Description
Related parts for T510X477K006AS
DIODE ZENER 33V 300MW SMT3 datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN MINI COAX PLUG 50 OHM SLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf