Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD18AN
D38999/26WD18AN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18AN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WD18AN.pdf
Availability of D38999/26WD18AN
QUANTITY
D38999/26WD18AN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18AN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18AN
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18AN
Related LinksD38999/, D38999/26WD18AN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD18AN Details Description
Related parts for D38999/26WD18AN
RES 2.5K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 1A DO214 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 2MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf