Souriau Connection Technology D38999/26WD18SAL
D38999/26WD18SAL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD18SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD18SAL.pdf
Availability of D38999/26WD18SAL
QUANTITY
D38999/26WD18SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD18SAL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD18SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD18SAL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD18SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD18SAL Details Description
Related parts for D38999/26WD18SAL
IC 8BIT ADDRESSBLE LATCH 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH FIBER OPTIC ST DPDT datasheet.pdf
TRANS NPN TO-92 datasheet.pdf
FILTR EMI 15A 25V 50KHZ-1GHZ SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED 80CRI 24-LEDS 4300LM IP65 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X8R AXIAL datasheet.pdf