TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD19AD
D38999/26WD19AD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WD19AD.pdf
Availability of D38999/26WD19AD
QUANTITY
D38999/26WD19AD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19AD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19AD
Related LinksD38999/, D38999/26WD19AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD19AD Details Description
Related parts for D38999/26WD19AD
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 19.5A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf