Texas Instruments TMS5701115CPGEQQ1
TMS5701115CPGEQQ1 picture photo
Mfg. Part Number
TMS5701115CPGEQQ1
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 16BIT 1.024MB FLASH 144LQ
Datasheet Download
TMS5701115CPGEQQ1.pdf
Availability of TMS5701115CPGEQQ1
QUANTITY
TMS5701115CPGEQQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMS5701115CPGEQQ1
Internal Part NumberEIS-TMS5701115CPGEQQ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTMS5701115CPGEQQ1 Specifications
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesAutomotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-R4F
Core Size16/32-Bit
Speed160MHz
ConnectivityCAN, EBI/EMI, FlexRay, I²C, LIN, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART
PeripheralsDMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O58
Program Memory Size1MB (1M x 8)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64K x 8
RAM Size128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.14 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 24x12b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-LQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMS5701115CPGEQQ1
Related LinksTMS57011, TMS5701115CPGEQQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TMS5701115CPGEQQ1 Details Description
Related parts for TMS5701115CPGEQQ1
CONN HEADER .100 DUAL STR 28POS datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC RS485/422 TRANS QUAD 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT 110V GREEN datasheet.pdf