TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD19JN
D38999/26WD19JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26WD19JN.pdf
Availability of D38999/26WD19JN
QUANTITY
D38999/26WD19JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19JN
Related LinksD38999/, D38999/26WD19JN Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD19JN Details Description
Related parts for D38999/26WD19JN
IC OTP 512KBIT 55NS 28TSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN IDC 6POS 2.54MM 28AWG TIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf