Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD19PB
D38999/26WD19PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WD19PB.pdf
Availability of D38999/26WD19PB
QUANTITY
D38999/26WD19PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19PB
Related LinksD38999/, D38999/26WD19PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD19PB Details Description
Related parts for D38999/26WD19PB
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 15A 200V GBPC datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
DSUB 15 F SOD D FLOA G50 TIN datasheet.pdf