Souriau Connection Technology D38999/26WD19SBL
D38999/26WD19SBL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19SBL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WD19SBL.pdf
Availability of D38999/26WD19SBL
QUANTITY
D38999/26WD19SBL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19SBL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19SBL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19SBL
Related LinksD38999/2, D38999/26WD19SBL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WD19SBL Details Description
Related parts for D38999/26WD19SBL
CAP CER 820PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf