TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WD19SC-LC
D38999/26WD19SC-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD19SC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WD19SC-LC.pdf
Availability of D38999/26WD19SC-LC
QUANTITY
D38999/26WD19SC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD19SC-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD19SC-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Shell Size, MILD
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD19SC-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WD19SC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WD19SC-LC Details Description
Related parts for D38999/26WD19SC-LC
POT 10K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX9990 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CML LOW 25PPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf