Amphenol Aerospace Operations D38999/26WD5HN
D38999/26WD5HN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WD5HN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WD5HN.pdf
Availability of D38999/26WD5HN
QUANTITY
D38999/26WD5HN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WD5HN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WD5HN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MILD
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WD5HN
Related LinksD38999/, D38999/26WD5HN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WD5HN Details Description
Related parts for D38999/26WD5HN
JUMPER-H1502TR/A2015R/H1500TR 3" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC 2.55V W/PB 20% TO92-3 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 26POS .050" SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC CONV DC/DC STEP DOWN 16DSBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
DSUB R/A STB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 120 OHM 1% 150W datasheet.pdf