TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WE26HE
D38999/26WE26HE picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26HE.pdf
Availability of D38999/26WE26HE
QUANTITY
D38999/26WE26HE Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26HE
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26HE
Related LinksD38999/, D38999/26WE26HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WE26HE Details Description
Related parts for D38999/26WE26HE
CUTTER CABLE CIRC CROSSING 9.25" datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 70V 215MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 16POS FREE HANGING datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf