Souriau Connection Technology D38999/26WE26PDL
D38999/26WE26PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26PDL.pdf
Availability of D38999/26WE26PDL
QUANTITY
D38999/26WE26PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WE26PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WE26PDL Details Description
Related parts for D38999/26WE26PDL
CONN HEADER .100 SNGL STR 6POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
FUSE 500A 690V CLASS GL/GG datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 477VWM 761.25VC AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf