Amphenol Aerospace Operations D38999/26WE26PN
D38999/26WE26PN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26PN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26PN.pdf
Availability of D38999/26WE26PN
QUANTITY
D38999/26WE26PN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26PN
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26PN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26PN
Related LinksD38999/, D38999/26WE26PN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WE26PN Details Description
Related parts for D38999/26WE26PN
CABLE 3POS R/A PLUG 5M datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.25 OHM 10% 300W datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf