Amphenol Aerospace Operations D38999/26WE26PNLC
D38999/26WE26PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE26PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WE26PNLC.pdf
Availability of D38999/26WE26PNLC
QUANTITY
D38999/26WE26PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE26PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE26PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE26PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/26WE26PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WE26PNLC Details Description
Related parts for D38999/26WE26PNLC
IC LVTTL/GTLP ADJ TXRX 48TSSOP datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 18QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 30POS SKT datasheet.pdf
BCH 16-POSITION SMD GULL WING datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
SMART HOUSE PACKAGES datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf