ITT Cannon, LLC D38999/26WE35SA-LC
D38999/26WE35SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WE35SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
D38999/26WE35SA-LC.pdf
Availability of D38999/26WE35SA-LC
QUANTITY
D38999/26WE35SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WE35SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WE35SA-LC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series III Connectors
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MILE
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WE35SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WE35SA-LC Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
D38999/26WE35SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WE35SA-LC
SWITCH SLIDE DP3T 100MA 12V datasheet.pdf
SSD 120GB SCSI datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS DUAL .275 SMD datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 400MHZ 256BGA datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:8 200MHZ 28QSOP datasheet.pdf
CAP CER 75PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
BUSBAR GROUNDING 1/4"X2"X24" datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
PTSE 18C 18#20 SKT PLUG datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf