Souriau Connection Technology D38999/26WF11PD
D38999/26WF11PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF11PD.pdf
Availability of D38999/26WF11PD
QUANTITY
D38999/26WF11PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11PD
Related LinksD38999/, D38999/26WF11PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WF11PD Details Description
Related parts for D38999/26WF11PD
IC BUS TRANSCVR 3-ST 4B 14SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 1.5GHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 31 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN FPC VERT 16POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE R/A MALE-FEMALE 12POS 3' datasheet.pdf
DIODE GEN PURP REV 600V 70A DO5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V C0G 0805 datasheet.pdf