Souriau Connection Technology D38999/26WF11PDL
D38999/26WF11PDL picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11PDL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT PINS
Datasheet Download
D38999/26WF11PDL.pdf
Availability of D38999/26WF11PDL
QUANTITY
D38999/26WF11PDL Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11PDL
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11PDL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11PDL
Related LinksD38999/2, D38999/26WF11PDL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WF11PDL Details Description
Related parts for D38999/26WF11PDL
CONN HEADER 32POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 25mA Backlight 30-DSBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf