TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF11SA-LC
D38999/26WF11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
D38999/26WF11SA-LC.pdf
Availability of D38999/26WF11SA-LC
QUANTITY
D38999/26WF11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF11SA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF11SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF11SA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF11SA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF11SA-LC
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 1" datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 20V 1A SOT89-3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
TCO 250VAC 15A 98C(208F) CYLNDR datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf