Amphenol Aerospace Operations D38999/26WF18PB
D38999/26WF18PB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF18PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF18PB.pdf
Availability of D38999/26WF18PB
QUANTITY
D38999/26WF18PB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF18PB
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF18PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18 (14 + 4 Coax)
Shell Size - Insert19-18
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated400VAC, 550VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF18PB
Related LinksD38999/, D38999/26WF18PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26WF18PB Details Description
Related parts for D38999/26WF18PB
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 3W 24.3 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CABLE STR MALE-FEMALE 5POS 6' datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANS 4PNP 40V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf