TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26WF32PA-LC
D38999/26WF32PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF32PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN
Datasheet Download
D38999/26WF32PA-LC.pdf
Availability of D38999/26WF32PA-LC
QUANTITY
D38999/26WF32PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF32PA-LC
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF32PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MILF
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF32PA-LC
Related LinksD38999/26, D38999/26WF32PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26WF32PA-LC Details Description
Related parts for D38999/26WF32PA-LC
SURGE SUPP 145V BIDIR 8-DIP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ SINE WAVE PC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 30AWG 18IN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
HOUSING PLSTC GRN 2.95"LX1.77"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 5W SMBJ datasheet.pdf
IC CLK GEN PLL BLANK CUST 24QSOP datasheet.pdf
RAST 2.5 HDR ASSY 5POS datasheet.pdf