Souriau Connection Technology D38999/26WF35PD
D38999/26WF35PD picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26WF35PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 66 POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
D38999/26WF35PD.pdf
Availability of D38999/26WF35PD
QUANTITY
D38999/26WF35PD Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26WF35PD
Internal Part NumberEIS-D38999/26WF35PD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-35
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26WF35PD
Related LinksD38999/, D38999/26WF35PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
D38999/26WF35PD Details Description
Related parts for D38999/26WF35PD
IDC CABLE - CKC34G/AE34G/X datasheet.pdf
IC OPAMP GP 16MHZ TO99-8 datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR DAC6571 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
RES SMD 97.6OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2225 datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
TVS DIODE 66VWM 118VC SMCJ datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HSOP28 datasheet.pdf
CONN HSG INSERT 16POS PIN datasheet.pdf